sobota 22. března 2008

Obměna elektronického parku - iRiver T60 a Lumix LS60

Obě nedávno zakoupené zařízení, jak MP3 přehrávač iRiver T60 a digitální fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LS60 jsou zejména zajímavé tím, že mají opravdu vynikající poměr cena/výkon. Známé "za málo peněz hodně muziky" v tomto případě platí dvojnásob.
Nejprve k novému Lumixu. I když jeho cena je dnes víceméně směšná (asi 2500,- Kč), jedná se o kompakt s velice dobrou kvalitou snímků. Celková výbava není špatná, netradiční je i optický stabilizátor. I když mám zkušenosti s digitálními zrdcadlovkami (Canon EOS 350D), takový malý a praktický kompakt se hodí vždy, navíc když dokáže vykouzlit snímek s pěkně vykreslenými detaily a solidním barevným podáním.
Podobně je na tom iRiver T60 2GB - i když stojí jen 1400,- Kč, může se pochlubit zajímavými funkcemi a zejména obstojnou kvalitou zvuku. Když porovnám svoje bývalé PDA Pocket LOOX 720, vychází na tom zvukově T60ka jen o malinko hůř. Bylo potřeba si hodně pohrát s nastavením ekvalizéru, tak abych dosáhl zvukové reprodukce podobné té, na které jsem byl zvyklý z PDA. Samozřejmě porovnávám pouze na sluchátkách KOSS Porta Pro, přibalené pecky od iRiveru jsem hodně rychle zavrhl. Výhody oproti PDA ale jasně převažují - FM tuner, velká výdrž na AAA baterie, malé rozměry a hmotnost.
Nyní se ještě zmíním o tom, jak si obě věcičky rozumí s Linuxem. Bohužel, přenos fotek z Lumixu se mi nepodařilo zprovoznit pomocí USB kabelu, ale to nevadí jelikož mám také čtečku karet. U iRiveru je to jednoduché, ten podporuje klasický přenos přes mass storage, takže zde není potřeba nic řešit. Snad jen to, že nedokáže skladby seřadit podle abecedy, ale pouze tak, jak byly nakopírovány - což je nepříjemné, ale vyřeší to konzolová utilitka FATSort, kterou stačí pustit vždy po nahrání dat.

Žádné komentáře: