úterý 4. prosince 2007

Jak opravit GRUB

Nedávno se mi stalo, že jsem potřeboval změnit velikosti dvou diskových oddílů na prvním disku se SUSE 10.3. Zalíbil se mi grafický nástroj gparted, tak jsem si stáhl jeho live CD a provedl patřičné změny. Jenže problém nastal při bootování systému. Na obrazovce svítilo pouze

GRUB

a tím to končilo. Nejspíš po změně velikostí se změnily parametry pro tento zavaděč a ten již nevěděl, jak systém zavést. Napadlo mě, že můžu přece obnovit systém pomocí instalačního DVD SUSE. Jenže když jsem zvolil opravu systému, celé to vyhodilo pouze jakýsi nesmyslný error, takže k opravě vůbec nedošlo. Poradil jsem se tedy na fóru abclinuxu (mimochodem vřele doporučuji pro jakékoli problémy s Linuxem). Bylo mi řečeno, že je potřeba se dostat do tzv. GRUB shellu, což je vlastně příkazová řádka pro manipulaci s GRUB zavaděčem. GRUB shell mají většinou v sobě hlavně různé "záchranné distribuce", dokonce i gparted Live CD, které jsem už měl. Stačilo tedy zadat do terminálu grub a poté tyto příkazy:

find /boot/grub/stage1
root (hd0,0)
setup (hd0)

První příkaz vám vyhledá GRUB na disku a vypíše kde se nachází (např. hd0,0). Druhým příkazem nastavíte kam se má GRUB nahrát (tedy tam, kam předtím vyhledal) a třetím příkazem spouštíte celou operaci. Pěkné je, že zavaděč bude přesně v takovém stavu jako byl předtím (měl by být). GRUB se poruší velice snadno, pokud se často vrtáte v systému a toto je dobré znát, pokud se stana ona nepříjemná věc.

Žádné komentáře: