středa 22. října 2008

Petzl MYO XP - konečně čelovka!

Stálo to spoustu nervů, dotazů a týdny čekání, ale ne zbytečně! Před týdnem mi konečně přišla objednaná čelovka Petzl MYO XP, kterou jsem si vyhlídnul už před půl rokem. Teď už má za sebou jeden výběh a pár pracovních použití, takže ji trošku zrecenzuji.

Nejprve ještě k samotnému problému její dostupnosti. Na jaře 2008 byl oficiálně představena její nová verze, s větší svítivostí. Starší se ještě doprodávala a novou ještě nikde neprodávali. Sledoval jsem tedy čas od času, kdy se to změní. V září jsem už objevil několik e-shopů, které ji nabízely, ale většinou ji neměly na skladě. Jeden obchod jsem kontaktoval, tam mi ale napsali, že tento typ nemají a asi ani nebudou mít. Pak jsem zkusil další, kde stále oddalovali termín dodání, ale nakonec jednoho dne konečně přišla, a já jsem se stal šťasným majitelem LED svítilny Petzl MYO XP "New version".

To základní na čelovce je určitě její svítivost. Tento model má 3W LED diodu "Luxeon", což je maximum, co lze z technologie LED vyždímat. Starší verze měla tuto diodu také, ale byla omezená na nižší výkon, zde už podle všeho svítí naplno. Máme možnost buď svícení přímo dopředu nebo zatáhnout filtr pro více homogenní a širší osvětlení. Módy svícení jsou typické "Petzlovské" - tedy nejvíce, středně, málo + blikání (na nejvyšší úrovni), navíc je tu ještě Boost, který je časově omezen (z důvodu přehřívání), a dosvítí údajně až do 97 m. Přesné měření jsem nedělal, ale je fakt, že dosvit dostačuje a víc už ani snad není potřeba. Do svítilny se vkládají 3 AA baterie, se kterými vydrží svítit až 80 hodin na maximální osvětlení. Je však ale potřeba vzít v úvahu, že výkon čelovky rychle klesá se slábnutím baterií, a tak budeme muset měnit asi podstatně dříve.

Tak a nyní k praktickým zkušenostem. MYO celkem pěkně sedí na hlavě, potěší hlavně třetí pásek kolmo na hlavu, který zabezpečí, že čelovka nebude padat dolů. Svítivost je také vynikající, na to, že jde stále o malou LED svítilnu - postačuje i na dobrou orientaci v prostoru při běhání v terénu. Výrobce udává, že je odolná vůči dešti, což mohu potvrdit - běžel jsem s ní v dešti, v kterém bez problémů svítila a také potom bylo vše v pořádku.

Čelovka se hodí jak pro běhání, tak i pro geocaching, hlavně přes zimní období, kdy je už tma vždy, když se člověk vrátí domů. Petzl MYO XP je určená hlavně pro běžce, kteří potřebují ten nejlepší výkon bez kompromisů. Mohu ji doporučit, ale možná se nejprve podívejte i po dalších čelovkách s Luxeonem - třeba Silva nebo Black Diamond.

Žádné komentáře: