úterý 14. srpna 2012

Výšlap na Schneeberg - Klosterwappen

Je zvláštní, že ačkoliv jsem prochodil Alpy na samém západním výběžku Rakouska, vzdáleného stovky kilometrů, nechával jsem bez zájmu nejvyšší horu Dolních Rakous - Schneeberg neboli Klosterwappen (2076 m n.m.), která je z Brna vzdálená pouhých 220 km, a autem se tam dá dostat do dvou a půl hodiny.

Po letmém nastudování variant výstupu byla zvolena trasa z dolní stanice lanovky Salamander Sesselbahn, ležící ve vesnici Losenheim západně od města Puchberg am Schneeberg, dále přes Edelweisshütte (kde je i horní stanice lanovky), Kaiserstein a Fischerhütte na Klosterwappen. Parkoviště u lanovky je zdarma, je výšce 871 m n.m., takže celkové převýšení, které je třeba zdolat, je přibližně 1200 m. Méně náročnější variantou by byla trasa přímo z Puchbergu podél trati zubačky, nebo se přímo nechat vyvézt zubačkou z opačné strany do 1726 m n.m. - což je ta nejlehčí, ale i nejdražší varianta.

Naše trasa je nicméně turisticky náročnější, nejen díky celkovému převýšení, ale i kvůli jednomu náročnějšímu strmému úseku, kde se jde přes kamenné pole podél skal, kde je i často potřeba zapojit všechny čtyři končetiny. Zejména při sestupu je potřeba dobře vážit každý krok. Po překonání tohoto úseku se objevíme na náhorní plošině a pak už je to zas "jen" mírně do kopce. Samotný Klosterwappen není zas až tak ničím výjimečný, je tu postaven obligátní kříž, a pár antén.

Bylo polojasno, a kolem vrcholků se točily mraky, takže z vrchu nebyl po většinu času úplně ideální výhled. Čekal jsem, že uvidím do Vídně, ale pokud jsem se nemýlil, tak byla vidět jen velmi malá část předměstí. Celkově jsem našel tři keše přímo na pohoří, čtvrtou pak po cestě zpět kousek před lanovkou u docela zachovalého hrádku (spíš připomíná novostavbu).

Podle mě je Schneeberg svou dostupností ideální horou pro začátečníky vysokohorské turistiky a perfektní námět na jednodenní výlet. Na delší dobu to tu opravdu není, dokonce není v bezprostřední blízkosti ani žádný kemp.

Rakousko - Schneeberg 2012

Žádné komentáře: