
středa 31. prosince 2008
Rekapitulace roku 2008 v obraze

pátek 26. prosince 2008
BBP - Štěpánský běh Syrovice 2008
středa 24. prosince 2008
neděle 21. prosince 2008
iPhone theme - krásné grafické téma pro symbian



středa 17. prosince 2008
Jak se hraje hokej
úterý 9. prosince 2008
Proč je GNOME 2.24 lepší než KDE 4.1

Dříve jsem byl šťastný uživatel KDE řady 3.5. Pak ale přišlo KDE 4.x a já hned věděl, že toto nebude pro mě to pravé ořechové. Jelikož mám rád stále nové věci, bylo by divné používat stále starší řadu toho prostředí. Proto jsem si řekl, že musím dát ještě šanci GNOME, které jsem dříve zavrhoval.
GNOME ve verzi 2.24 je skutečně stabilní, ucelené, výkonné a ergonomické prostředí, které, jak jsem zjistil, mi naprosto vyhovuje. Spousta věcí, které člověk považuje za samozřejmé jsou tu, a jsou na místě, kde by je bylo možno očekávat. Ovládání KDE 4 se mi zdá chaotické a ještě poněkud nedomyšlené a neodladěné.
Další oblastí kde GNOME boduje je stabilita a ucelenost. KDE 4 má spoustu nových modulů (Plasma, KWin), které ještě také nejsou zcela dodělané. Spadne jedna a systém se hroutí jako domeček z karet. Naproti tomu si nepamatuji situaci, kdyby GNOME spadlo. Pokud se zasekne nějaká aplikace, vždy je možné ji ukončit a pokračovat v práci bez problémů dále.
Nemohu se nezmínit o vzhledu. Podle mně je KDE 4 vyloženě graficky nepovedené (mluvím teď o Oxygenu). Barevné kombinace jsou strašné a obrovské panely zbytečné. GNOME si sice zachovává konzervativnější, ale o to ergonomičtější přístup.
Rychlost hraje také ve prospěch GNOME. I když KDE 4 slibovalo snížení paměťových požadavků a zrychlení, moc se to nepovedlo. Běžné jsou tak několika sekundové prodlevy při otevření nabídky nebo spouštění aplikace.
Navíc KDE 4.x uvedlo naprosto nové aplikace založené na Qt4, kterých je spousta stále pouze ve stádiu beta, což se opět odráží na pocitu nedodělanosti a nestability. Základní aplikace GNOME se mi zdají (až na výjimky) lepší.
KDE 4.x do teď nemělo být uváděno jako finální verze. Chápu, že při tolika nových věcech uvedených do KDE 4 a při snaze získat moderní pracovní prostředí se zkrátka nelze vyhnout malým problémům, jenže kdyby tu byly jen problémy malé... Uvidíme co na to blížící se KDE 4.2.
sobota 6. prosince 2008
...a tak to má být!

Geocaching už pro mě není takovou zábavou jak před dvěma roky, hodně se na tom podepsaly odlovené nekvalitní keše a velké přesycení různými zbytečnými nálezy. Zkrátka, není to co bývalo, ale budu se zájmem sledovat, jak se situace bude vyvíjet dále. Stále více keší vznikne než zanikne, ale může se to i změnit.
I když se zdá, že každá nová keš je nekvalitní a zbytečná, není tomu tak. Najde se občas keš, kterou je radost najít a která přispívá k tomu, že geocaching je stále jeden ze způsobů, jak trávit volný čas.
pondělí 17. listopadu 2008
Internet v mobilu
- Opera Mini 4.1 (java) - dnes už téměř legendární prohlížeč, který vyniká rychlostí a malým objemem přenesených dat díky zpracovávání stránek externími servery Opery
- ZYB - internetový kalendář a adresář synchronizovaný přes internet, ale také možnost jak být v kontaktu s přáteli
- BayanICQ (symbian) - IM klient s pohodlným ovládáním
- Twibble (java) - klient pro Twitter
- Google Maps (symbian) - mapy od Googlu s možností navigace přes GPS i přes GSM síť
- ForecaWeather (symbian) - předpověď počasí ve skvělé grafice
- FreeTimeBox (symbian) - synchronizace času
- Shazam iD (symbian) - slyšíte neznámou písničku, spustíte aplikaci, ta nahraje útržek skladby, porovná ho na serverech a vyhodí vám název a interpreta
neděle 9. listopadu 2008
Twitter - Zbytečnost nebo genialita?
Twitter je zajímavý hlavně svými možnostmi vnějších rozšíření. Existuje pro něj publikovací software ve formě pluginů do Firefoxu, na plochu nebo na mobil. To vše, abyste mohli zapsat na web myšlenku ihned, co vás napadne. Sám používám Deskbar v GNOME, který mimo jiné podporuje i Twitter, a javovou aplikaci Twibble na mobil. Právě Twibble má i na javu hodně možností, a to při zachování co nejmenšího množství přenesených dat. Přijemné na Twitteru je také možnost si pár posledních příspěvků umístit na svůj web.
sobota 1. listopadu 2008
Ubuntu 8.10 "Intrepid Ibex"
- GNOME 2.24 (pár kosmetických změn)
- Jádro 2.6.27 (lepší podpora hardware)
- Xorg 7.4 (rychlejší start)
- NetworkManager 0.7
- ... a spousta nových verzí základních programů
středa 29. října 2008
MHD Brno - mapa pro OziExplorer - AKTUALIZOVÁNO
Mapa již je ve formátu .ozfx3, stačí tedy oba soubory v archivu nakopírovat do vašeho PDA (samozřejmě že jde používat v OziExploreru pro PC, zde to však ztrácí význam).
AKTUALIZACE: Znovu jsem nakalibroval novější verzi této mapy (platná od 1.9.2008, už s výlukou na Husové), a vytvořil jsem nově i verzi pro SmartComGPS na Symbian.
středa 22. října 2008
Petzl MYO XP - konečně čelovka!

Nejprve ještě k samotnému problému její dostupnosti. Na jaře 2008 byl oficiálně představena její nová verze, s větší svítivostí. Starší se ještě doprodávala a novou ještě nikde neprodávali. Sledoval jsem tedy čas od času, kdy se to změní. V září jsem už objevil několik e-shopů, které ji nabízely, ale většinou ji neměly na skladě. Jeden obchod jsem kontaktoval, tam mi ale napsali, že tento typ nemají a asi ani nebudou mít. Pak jsem zkusil další, kde stále oddalovali termín dodání, ale nakonec jednoho dne konečně přišla, a já jsem se stal šťasným majitelem LED svítilny Petzl MYO XP "New version".
To základní na čelovce je určitě její svítivost. Tento model má 3W LED diodu "Luxeon", což je maximum, co lze z technologie LED vyždímat. Starší verze měla tuto diodu také, ale byla omezená na nižší výkon, zde už podle všeho svítí naplno. Máme možnost buď svícení přímo dopředu nebo zatáhnout filtr pro více homogenní a širší osvětlení. Módy svícení jsou typické "Petzlovské" - tedy nejvíce, středně, málo + blikání (na nejvyšší úrovni), navíc je tu ještě Boost, který je časově omezen (z důvodu přehřívání), a dosvítí údajně až do 97 m. Přesné měření jsem nedělal, ale je fakt, že dosvit dostačuje a víc už ani snad není potřeba. Do svítilny se vkládají 3 AA baterie, se kterými vydrží svítit až 80 hodin na maximální osvětlení. Je však ale potřeba vzít v úvahu, že výkon čelovky rychle klesá se slábnutím baterií, a tak budeme muset měnit asi podstatně dříve.
Tak a nyní k praktickým zkušenostem. MYO celkem pěkně sedí na hlavě, potěší hlavně třetí pásek kolmo na hlavu, který zabezpečí, že čelovka nebude padat dolů. Svítivost je také vynikající, na to, že jde stále o malou LED svítilnu - postačuje i na dobrou orientaci v prostoru při běhání v terénu. Výrobce udává, že je odolná vůči dešti, což mohu potvrdit - běžel jsem s ní v dešti, v kterém bez problémů svítila a také potom bylo vše v pořádku.
Čelovka se hodí jak pro běhání, tak i pro geocaching, hlavně přes zimní období, kdy je už tma vždy, když se člověk vrátí domů. Petzl MYO XP je určená hlavně pro běžce, kteří potřebují ten nejlepší výkon bez kompromisů. Mohu ji doporučit, ale možná se nejprve podívejte i po dalších čelovkách s Luxeonem - třeba Silva nebo Black Diamond.
pátek 10. října 2008
Kefas Airshell - Příjemné nízké boty pro lehkou turistiku

Můj hlavní požadavek byl jasný - kvalitní podrážka, nejlépe s Vibramem. To tyto boty splňují. Dále mě na nich těší poměrně pěkný design a reflexní proužky. Boty mají systém Airshell - což výrobce definuje jako odvětrání a zaručuje tepelný komfort i v horkých dnech. Zatím to nebylo možno vyzkoušet ale nějak se mi nezdá, že by byl v botě extra průvan - dokonce se mi zdá, že jsou na tom jako každé jiné boty. Ale čas ukáže. Boty nemají žádnou membránu à la Goretex, neměly by se impregnovat.
Dnes jsem si s nimi udělal kratší výšlap a celkově jsem spokojen. Nerozhází vás štěrkovitá cesta, tu dokáže podrážka dostatečně utlumit, naopak ale je dostatčně pružná v přirozeném ohybu. V normálních podmínkách noha v botě sedí dobře, jen při chůzi po vrstevnici po šikmém svahu se začně převalovat na stranu, což považuji za zatím jediný nedostatek.
Za cenu přibližně 1500,- Kč se jedná o kvalitní boty, které lze nosit pořád - jen jsem zvědav, jak dlouho mi vydrží.

čtvrtek 2. října 2008
Nový produkt - Galerie jízdenek
úterý 30. září 2008
Tux Micro Geocoin
čtvrtek 25. září 2008
Jízdní řády v mobilu - Symbian a Java
Českému uživateli tedy nezbývá než používat Javové programy. Pro Brno a pár dalších měst lze použít MobileMHD++, který je docela pravidelně aktualizovaný a celkem slušně funkční. Jedinou nevýhodou se mi zdá trošku grafická nepřívětivost - třeba všude malá písmena.
Pro jízdní řády vlaků se dá použít nový program jVlaky. Obsahuje celou ČR a všechny typy vlaků. Opět obsahuje vše podstatné, jenom má zatím ještě pár malých chybek.
Proč vlastně tak moc chci zrovna Symbianový program a proč se nespokojím s Javou? Protože Symbianový program se rychleji spouští, bere si méně systémových prostředků a má lepší možnosti ovládání.
Vypadá to totiž, že se začíná blýskat na lepší časy, neboť program Smartřády, který je zatím pouze pro Windows Mobile, má být do konce tohoto roku převeden i na Symbian. Jelikož pracuje s daty firmy CHAPS, bude se možné spolehnout na výběr všech možných typů jízdních řádů, pravidelně aktualizovaných a bez chyb.
pondělí 22. září 2008
XBMC - kvalitní a jednoduchý media center

Mám 19'' LCD a tak z postele jde ještě stále dobře sledovat na monitoru spoustu detailů. Problém byl spíše s ovládáním. Dálkový ovladač se mi rozhodně kupovat nechtělo, zase ale mám gamepad s kabelem dlouhým 2 m, který se dá takto poměrně rozumně používat. Vždy jsem ale narazil na problém v softwaru media centerů pro Linux. Zkoušel jsem mythtv, ten ale vyžadoval poměrně obtížné nastavování v databázi MySQL, pak elisa, která mě neoslovila hlavně kvůli střídmosti a nepříliš dobrému ovládání. Tyto nedostatky XBMC nemá. Je jednoduchý na obsluhu a nemusí se složitě nastavovat, má velice příjemné ovládání, zajímavý vzhled a spoustu vychytávek, např. rozšiřující Python skripty. Existuje ve verzích pro Windows, Linux, Mac a dokonce i pro Xbox. Celkově dělá velice dobrý dojem, jen by snad mohl být trošku svižnější (to bude ale spíš problém mé slabé grafiky). Můžete si dokonce stáhnout i LiveCD, a nebo bootovací obraz na flash disk. Existují u něj i balíčky pro Ubuntu.
Zatím je tento slibný projekt ve stádiu první bety, uvidíme co nového přinesou jeho další verze. Budu tedy zvažovat, zda se mým novým rituálem má stát po příchodu domů okamžité nastartování XBMC a ulehnutí do řádné vzdálenosti od obrazovky, nebo se opět shrbit na židli u stolu.

pátek 12. září 2008
Vodafone Mobile Connect flash - Huawei K2540 (E162)

Hned jako první mě zajímalo, jak modem zprovoznit v Linuxu. Malým experimentováním se to podařilo. Je potřeba nejprve mít nainstalovaný buď konzolový nástroj wvdial, nebo grafický Gnome PPP. Připojování je trochu krkolomější, ale zatím jsem nenašel způsob, jak ho zjednodušit. Nejprve je potřeba zadat PIN, což se provádí příkazem
AT+CPIN=xxxx (samozřejmě místo xxxx je váš PIN)
a dále už sérií init příkazů se provede samotné připojení
ATZ
AT Q0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
at+cgdcont=1,"ip","internet"
každý řádek odpovídá jednomu příkazu init. Problém, proč nejde připojit jedním klikem je to, že po zadání PINu, je potřeba chvíli počkat až se modem zinicializuje, proto je potřeba to dělat takto nadvakrát. Také jsem zjistil, že je potřeba už při startu PC mít modem zapojen do USB, jinak ho systém vůbec nedetekuje.
Kdybych našel rychlejší způsob, byl bych nadšen. Původně jsem ale počítal, že modem vůbec v Linuxu nerozchodím.
pátek 29. srpna 2008
Morální náprava po nevydařeném smolném dnu
Mimochodem, v Česku byla nedávno zprovozněna 9000. keš, což s sebou nese spíše nesnáze, jak si hodně lidí myslí. Viz. Černý čtvrtek brněnských kačerů.
Tak a z geozápisků by to snad stačilo, příště snad už napíšu i o něčem jiném.
úterý 26. srpna 2008
500? 500!

Ale ono vlastně o nic nejde, je to jen pěkné číslo... Ale o číslech přece geocaching není, tak co tu plácám...
sobota 23. srpna 2008
Smolný den prostého geocachera
Přijel jsem na místo, asi hodinu po publikování, a už zde bylo auto. Takže opět žádné FTF, to prostě bez auta není možné. Hledání bylo celkem obtížné - v údolí byl špatný signál, takže jsem prolézal vše možné houští, poškrabaný od trní a popálený od kopřiv. Nakonec to ani nebylo nutné, protože keš byla na celkem přístupném místě. Otevřel jsem ji, vyndal logbook, a ... byl jsem až třetí. Také tam byl tento lísteček:

S bolestí jsem se vracel zpět domů, ještě si řekl, že zkusím po cestě vzít Koupací biotop, ale neuspěl jsem, hlavně asi proto, že nemám rád kamenná pole, kde musíte prohledat a zvednout každý kámen, protože keš muže být kdekoliv. Navíc jsem s sebou neměl fotohint, který by možná pomohl.
I takové dny nastávají, možná že někdo máte zažitý ještě horší.
úterý 12. srpna 2008
Garmin eTrex Legend - krok zpět?
To je těžká otázka a záleží na tom, co od takového zařízení očekáváte. Předem je třeba uvést jeho slabiny:
- zastaralý GPS čip - horší příjem signálu
- pomalý procesor - pomalá odezva systému
- malá paměť 8 MB - nevleze se do ní ani třetina území ČR
- starý způsob propojení s PC - sériový port je pomalý a na nových PC už ani není
Ale i přes všechny tyto nedostatky lze Garmina používat, jen je potřeba si rozmyslet "kdy ho nasadit". Teď mám zároveň mobil s GPS i Garmina, což je zajímavá kombinace - pro městské kešování mobil a pro vícedenní pochody v přírodě Garmin - skvělá věc. Asi nemusím říkat, že Garmin je outdoorový přístroj se vším všudy - vodotěsností, zvýšenou odolností a provozu na AA baterie.
Přesto bych lidem, kteří nemají žádné GPS a chtějí Garmina doporučil spíše novější modely, nemusí to být hned nejnovější Oregon, ale třeba Vista HCx, která je asi nejlepší v poměru cena/výkon, a výše zmíněné nedostatky jsou odstraněny. Pokud ale víte, co od Legenda můžete očekávat, dá se s ním žít.

čtvrtek 7. srpna 2008
SC Pendolino aneb do Prahy na kešky a pro "zboží"
pátek 1. srpna 2008
Změna stáje - z openSUSE 11 na Ubuntu 8.04
Ano, mohl jsem pouze přepnout na GNOME v SUSE - ale protože nemám kdovíjak výkonný počítač, který už přestal stíhat, rozhodl jsem se, že nejlepší je mít pouze jedno prostředí a aplikace pouze pro jednu grafickou knihovnu - GTK. Pouze tehdy jde dosáhnout rychlé odezvy aplikací.
Ani nevím, proč jsem předtím nemohl přijít GNOME na chuť. Vždyť se jedná o poměrně ucelené prostředí s velmi dobrým ovládáním. Působí velmi komplexně a přitom jednoduše - a vůbec nemáte pocit, že pracujete s něčím nedodělaným, jak tomu je u KDE 4.x.
Ubuntu jako distribuce také není vůbec špatná, ačkoli jsem ji měl za průměrně dobrou pro nováčky do Linuxu. Oproti SUSE startuje i vypíná se o poznání rychleji, jediným problémem bylo nerozpoznání grafické karty ihned po instalaci. Bylo potřeba editovat /etc/X11/xorg.conf a ručně přepsat grafický ovladač z vesa na i810. A tím byla zprovozněna grafická akcelerace. Také se mi zalíbil správce balíčků Synaptic, který se velice rychlý a dobře se s ním vyhledává.
Vynikající zdroj informací je také http://wiki.ubuntu.cz, kde lze najít spoustu informací nejen pro úplné začátečníky, ale také pro pokročilé uživatele, a dobře pomůže i při problémech s hardwarem. Teď je jen potřeba vyhledat dobré alternativní programy pro GTK, a pak už si jen užívat dobrého, stabilního a rychlého systému. Do té doby, než přesedlám zas na něco dalšího...

středa 23. července 2008
Virtuální cache - dobrý sluha, ale zlý pán
V Budapešti jsem tedy nakonec našel virtuální keše jen tři. A to i když jsem byl na spousty jiných místech, kde se nacházely další. Problémem byl silný nezvyk ve formě psaní listingu. Často byl velice zmatečný a podle popisu bych i očekával, že na daném míste vážně je klasická krabička s logbookem. Nebo často obsahoval listing nějaké výpočty, srovnatelné s mystery kešemi. Zkrátka, dobrá myšlenka virtuálních keší je zde zhacena přílišnou neznalostí kešerů a podivnými pravidly logování. Možná se jedná jen o jev, který je subjektivní, a možná se jedná jen o keše v Budapešti. Nakonec jsem tedy upravil dvě fotky pro dvě keše, které připojil k logu, a k jedné keši byl zřetelně popsaná otázka, na kterou jsem odpověděl autorovi mailem. Ten ji pak v okamžiku zkontroloval a potvrdil.
Díval jsem se také na listingy dvou virtuálních keší v Praze a tam to je se zmatečností podobné. Keše ani nezaložili Češi a jedna je bůhvíproč disablovaná a lidé si ji vesele logují dále. Divné...
Však se podívejte sami:
pondělí 14. července 2008
Sluchátka KOSS Porta Pro po půl roce používání
Už půl roku mi téměř každý den dělají společnost sluchátka, která jsou de facto vstupní branou do Hi-Fi světa. I když se nemůžou srovnávat s 10x dražšími špičkovými modely, jedná se stále o nejlepší volbu s poměrem cena/výkon.
I po půlroce používání sluchátka vypadají stále jako nová. Konstrukce nepovolila ani při nošení v kapse, ani občasnými pády na zem. Jediná věc, která mi vadí je příliš tenký kabel, který se snadno sroluje a jeho tvarování do původní podoby není lehké. Přepínač comfortZone nastavuji na "Light" jen pokud sluchátka připojím k PC, venku vždy nechávám plný přítlak. Nikdy mi ani nepřipadlo, že by mě KOSSy tlačily nebo jinak ubíraly na komfortu, ani po delším poslechu.
Zvuk jsem zatím mohl otestovat jen na PDA FSC LOOX 720 a přehrávači iRiveru T60 ale zvuk byl vždy plný, mohutný a celkem vyvážený. Už po několika dnech používání začaly měniče rezonovat, což je většinou způsobeno vlasem, který se dostane k membráně. Není to ale nějak výrazně rušivý element a většinou stačí jen malé fouknutí a rezonace přestane. Víc mi vadí, když jedu nějakým hlučným dopravním prostředkem. Polouzavřená konstrukce nedokáže oddělit vnější zvuky a tak při jízdě je možné poslouchat jen nevýrazný zvuk ochuzený o basové složky. Může pomoci zvýšení hlasitosti, ale pak to může odnést váš sluch. Na časté cestování MHD bych tedy Porty nemohl doporučit.
Také vám může začít vadit, že KOSSy má skoro každý druhý, který jde po ulici. Snížení ceny pod hranici 1000,- Kč a to, že pokud někdo chce přejít z levných peckových sluchátek na něco kvalitnějšího, většinou jsou mu doporučeny právě Porta Pro, obojí zapříčinilo toto masové rozšíření. Rád bych také vyzkoušel, jak hrají Sennheisery PX 100, největší konkurent Portů. Celkově ale mohu říct, že KOSS Porta Pro mám velice rád. Je třeba si také uvědomit, že rozdíl mezi sluchátky za 500,- Kč a za 1000,- Kč je opravdu velký, zatímco rozdíl mezi sluchátky za 1000,- Kč a za 5000,- Kč už rozdílů moc nepoznáte...
Stále jako nová...
úterý 8. července 2008
Statistiky RunningAHEAD - zveřejnil jsem svůj tréninkový deník

Samozřejmostí je, že pokud si můj deník prostudujete a budete mít nějaké připomínky nebo náměty, rád je uvítám. Například vím, že musím začít s intervalovými tréninky, pokud se chci dále zlepšovat, jenže lenost je silnější a tak se mi zatím do nich moc nechce...
neděle 6. července 2008
Slovenský kras a Volovské vrchy - přechod na těžko
Hned na začátku prázdnin bylo potřeba naplánovat nějakou větší akci. Padl námět na přechod Volovských vrchů. A tak se jelo. Cesta vlakem proběhla až nečekaně hladce. Pokud bych ale jel opět přes noc a ráno bych hned měl vyrazit s těžkým batohem, asi bych si připlatil lůžkový vůz.
První den jsme vyšli z města Plešivec do národního parku Slovenský kras. Hned po prvních krocích po slovenských turistických značených cestách mi bylo jasné, že je nelze srovnávat s vyšlapanými dálnicemi okolo Brna. Prostě byly zarostlejší, možná i víc než je zdrávo, a tak hledání kudy dále probíhalo docela často. Ze zajímavých míst je třeba zmínit hlavně ledovou jeskyni a Silickou planinu.
Druhý den jsme se klesli zpět do údolí, abychom nastoupili na protější hřeben Volovských vrchů. Dorazili jsme až na vrchol Osadník (1185 m), kde jsme se utábořili. Okolní zarostlý les s křovisky si jen říkal o setkání s medvědy, ale naštěstí se žádné nekonalo.
Třetí den se počasí zhoršilo a půl dne propršelo, ale dostali jsme se až na nejvýznamější vrchol - Kloptaň (1153 m). Zde jsme využili turistického přístřešku s rozhlednou, z které se otevíral krásný pohled do okolí.
Bohužel, v noci se udělalo Petrovi špatně a ráno ztratil elán i Dalibor, proto jsme opustili hřeben a ve vesnici Mníšek nad Hnilcom nasedli zpět na vlak a jeli co nejrychleji domů.
Celkově jsme za ty tři dny nachodili asi 65 km. K původnímu cíli cesty - Košicím zbývalo asi 20 km. Také jsem s sebou měl samonafukovací karimatku, která se ukázala jako skutečně praktická, když jednu noc jsme spali v betonové boudě a poslední na dřevěném podkladu. Kešek jsme našli jen 5 - a z toho 2 v Bratislavě při čekání na spoj. Největší nášup měl přijít až za Kloptaňem po cestě do Košic. Ale co, však život není jen geocaching.
![]() |
Slovenský kras a Volovské vrchy |
neděle 29. června 2008
Cyklonovinky
- Před nedávnem se mi poprvé podařilo píchnout zadní kolo na svém bicyklu. Byl to de facto první defekt na cestách po ujetých 1700 km. Sice to vypadalo špatně, protože pumpičku ani lepení jsem s sebou neměl, ale pak jsem zjistil, že mám vždy u sebe v brašně náhradní duši ,a tak s pomocí cyklokolegů jsem mohl svůj výlet dokončit.
- Také jsem po delší době dal kolo do servisu s tím, že bych potřeboval seřídit měniče a vycentrovat kola. K tomu ale navíc bylo zjištěno, že mám údajně vytahaný řetěz a tak jsem si nechal instalovat nový. Také mi bylo řečeno, že pokud nejezdím přes vyloženě vysoké převody tak se řetěz může dožít až 2000 km. Zajímavá čísla, ale stále se mi zdá, že se ten starý na mém kole ani pořádně neohřál. Nu což, asi jezdím víc, než si připouštím... Každopádně když jsem pak jel s kolem ze servisu domů, říkal jsem si, že takový pocit je k nezaplacení - jako byste se vznášeli nad vozovkou - ale už teď je vše v normálu... Bohužel...
neděle 22. června 2008
openSUSE 11 - žádné velké změny, ale poctivý update
Po nějaké době je tu opět nová verze openSUSE, tentokrát s celým číslem 11. Stáhl jsem si instalační DVD hned 19.6. a ještě ten den nainstaloval. Instalace proběhla opravdu rychle, a celková práce v instalačním prostředí byla velice svižná. Přechod na balíčkovací systém ZYpp s sebou nese celkové zrychlení práce při instalování softwaru přes YaST. Doteď jsem používal Smart, ale teď už asi zůstanu u YaSTu.
Kromě přechodu na ZYpp tu samozřejmě máme novou grafiku, nové verze programů a grafických prostředí. Vypadá to, že jakmile vyjde KDE 4.1, což už má být každou chvíli, konečně ho začnu plnohodnotně používat. Přeci jen je práce s ním rychlejší než u KDE řady 3, a hlavně už se zdá být dostatečně stabilní.
Žádné velké změny se tedy nekonají, ale openSUSE zůstává tím, čím celou dobou bylo - skvělou distribucí pro jakéhokoliv uživatele s dobrou základnou firmy Novell.
neděle 15. června 2008
Zázrak myšlenkových map - program FreeMind
I když se tedy programy tohoto typu používají ve firmách hlavně při brainstormingu, lze je použít prakticky na vše, co má nějakou logickou strukturu.
neděle 8. června 2008
...a už zase ujíždím na GBA hrách - vbag
středa 21. května 2008
Nokia N73 - další postřehy a srovnání
- Ukazatel baterie je pěkně divný. Nejdříve stále hlásí plnou baterii a pak klesne na nulu během pár desítek minut. Navíc nikde nelze zjistit přesný procentuální zůstatek energie - na rozdíl od PDA kde tohle vše bylo samozřejmostí.
- Docela mi začíná vadit vkládání textu přes numerickou klávesnici. Byl jsem zvyklý na virtuální QWERTZ klávesnici na dotykovém displeji, kde jsem dosahoval vyšší rychlosti psaní, než na této.
- Synchronizace s Linuxem je možná, ale není stoprocentní. Zprovoznil jsem ji díky návodu na abclinuxu a trochu své vlastní inteligence. Problém je, že je potřeba díky připojení přes USB být root a také veškerá data se ukládají rootovi do Kontactu. Takže jsem zatím synchronizaci zavrhl do té doby, než Nokia neudělá PC Suite pro Linux. Jó, kde jsou ty časy, kdy ve Windows stačilo zastrčit PDA do kolébky, a vše už zařídil ActiveSync...
- Teď mám možnost pracovat i s Nokií E51, která byla dříve také kanditátem pro nákup, ale kterou jsem nakonec zavrhl pro příliš malý displej (stejné rozlišení ale menší úhlopříčka). Má novější verzi Symbianu - 9.2, která má spoustu vylepšujících maličkostí, které by měly být už samozřejmostí. Ať už to je opakovaný budík, nastavení událostí informační LED diody, automatický zámek klávesnice a další. Také má silnější procesor (350 MHz), což se také odráží v rychlejších odezvách systému.
- Nakonec tip na zajímavou freeware aplikaci - DEdit - což je zajímavý textový editor. Už jen připojit bluetooth klávesnici a vesele psát...
neděle 18. května 2008
Slovinsko a Plitvická Jezera 2008
Takže ve zkratce místa, která jsme navštívili: Maribor, Ljubljana, jezera Bohinj a Bled, průsmyk Vršič, skokanský můstek Planica, jeskyně Postojna Jama, zámořská města Koper, Portorož a Piran. Součástí zájezdu byla i zastávka na Plitvických jezerech na zpáteční cestě.
![]() |
Slovinsko a Plitvická Jezera 2008 |
pondělí 12. května 2008
Cykloexpedice Mátra
Tentokrát se mi podařilo najít 4 z 5 připravených keší. Bylo to ale trošku divočejší než minule - v této oblasti je hustý keřovitý porost. Příště s sebou mačetu a dlouhé kalhoty!


pátek 9. května 2008
Můj první běžecký závod
Jelikož patřím do kategorie dorostenců, běžel jsem trať dlouhou 4,6 km. Nejdříve jsem si říkal, že když dokážu uběhnout 10 km, nebude pro mě základní trať 9,2 km žádný problém. Nakonec se ukázalo, že mohu být rád, že jsem moji přidělenou vzdálenost vůbec uběhl. Závod je něco úplně jiného než poklidný trénink. Běžel jsem dvě kola a už v polovině druhého jsem měl těžké problémy s dechem. Výrazně jsem zpomalil, ale přejít do chůze jsem naštěstí nemusel.
A jak jsem vlastně dopadl? Na pořadí se tentokrát opravdu nehrálo. Pořadí ve skupině 2/2. Jeden soupeř o rok mladší mně trumfl o dost. Můj dosažený čas je 22:21. Ještě je opravdu stále co zlepšovat.


sobota 3. května 2008
Náhrada PDA - Nokia N73
Nejprve k hardware. Telefon má uvnitř klasický procesor ARM 200 MHz, asi 40 MB RAM a fotoaparát 3,2 Mpx s optikou Carl Zeiss. U foťáku bych se chvíli zastavil. I když nefotí tak pěkně jako dříve koupený kompakt Lumix, je ideálním společníkem, když jej s sebou právě nemám. Fotky jsou ostré, jedniným negativem je poměrně silný přechod do fialové barvy. Ale jelikož má autofokus a dokáže zaostřit na 10 cm, nabízí se přímo k focení různých dokumentů, které jsou pak perfektně čitelné. Z hardwarové výbavy mobilu může člověk postrádat jedině Wi-Fi, ale už jsem se jaksi bez něj naučil žít, navíc na mobilu nepovažuji přítomost Wi-Fi modulu za nějak důležitou.
A teď k software. Již dříve jsem věděl, že spoustu programů pro WM je dostupných zároveň také pro Symbian, a pokud ne, tak určitě lze najít kvalitní alternativu. OziExplorer sice do mobilu nedostanu, zato se však nabízí program SmartComGPS, který je plnohodnotnou náhradou. Dokonce pracuje se stejnými formáty souborů. Také mi přijde ovládání pomocí klávesnice trošku příjemnější - nemusím pokaždé vytahovat stylus a mám vždy jednu ruku volnou. Dále z GPS programů musím ještě zmínit SportTracker přímo od Nokie, který poslouží k evidenci i trackování workoutů (hlavně běhu). Dokáže jednoduchým a přehledným způsobem zobrazit ty nejdůležitější informace, které běžec aktuálně potřebuje.
Změna je život, a tak i když jsem proti WM platformě neměl nějaké větší výhrady, nyní jsem přestoupil na Symbian. Až čas ukáže, zdali to byla dobrá volba. Udělám jen malé srovnání - PDA s WM mi během prvních dvou týdnů spadlo asi 10 krát. N73ku jsem zatím ještě nemusel restartovat ani jednou.

úterý 22. dubna 2008
Moose Xing končí svou cestu
Vždy prostě bude existovat určité procento lidí, kteří si svůj komplex kompenzují tím, že ničí zábavu ostatním. Měli by se nad sebou zamyslet a říct si, jestli by nebylo lepší společnost potěšit něčím záslužným. Takto pouze komplikují život většině lidí, a mohli by na to v budoucnosti šeredně doplatit.
sobota 19. dubna 2008
Linuxové distribuce - Ubuntu 8.04 a openSUSE 11
středa 2. dubna 2008
RunningAHEAD - povedený online běžecký deník
Celkově je RunningAHEAD velice povedený, obsahuje i spoustu užitečných nástrojů, které z něj dělají opravdu lehce použitelný a sofistikovaný online deník sportovních aktivit.

sobota 22. března 2008
Obměna elektronického parku - iRiver T60 a Lumix LS60
Nejprve k novému Lumixu. I když jeho cena je dnes víceméně směšná (asi 2500,- Kč), jedná se o kompakt s velice dobrou kvalitou snímků. Celková výbava není špatná, netradiční je i optický stabilizátor. I když mám zkušenosti s digitálními zrdcadlovkami (Canon EOS 350D), takový malý a praktický kompakt se hodí vždy, navíc když dokáže vykouzlit snímek s pěkně vykreslenými detaily a solidním barevným podáním.
Podobně je na tom iRiver T60 2GB - i když stojí jen 1400,- Kč, může se pochlubit zajímavými funkcemi a zejména obstojnou kvalitou zvuku. Když porovnám svoje bývalé PDA Pocket LOOX 720, vychází na tom zvukově T60ka jen o malinko hůř. Bylo potřeba si hodně pohrát s nastavením ekvalizéru, tak abych dosáhl zvukové reprodukce podobné té, na které jsem byl zvyklý z PDA. Samozřejmě porovnávám pouze na sluchátkách KOSS Porta Pro, přibalené pecky od iRiveru jsem hodně rychle zavrhl. Výhody oproti PDA ale jasně převažují - FM tuner, velká výdrž na AAA baterie, malé rozměry a hmotnost.
Nyní se ještě zmíním o tom, jak si obě věcičky rozumí s Linuxem. Bohužel, přenos fotek z Lumixu se mi nepodařilo zprovoznit pomocí USB kabelu, ale to nevadí jelikož mám také čtečku karet. U iRiveru je to jednoduché, ten podporuje klasický přenos přes mass storage, takže zde není potřeba nic řešit. Snad jen to, že nedokáže skladby seřadit podle abecedy, ale pouze tak, jak byly nakopírovány - což je nepříjemné, ale vyřeší to konzolová utilitka FATSort, kterou stačí pustit vždy po nahrání dat.

sobota 8. března 2008
Slasti i strasti - První travelbug na cestě a prasklý displej PDA

pondělí 3. března 2008
Třístovka, Blair Witch a objednávka v Geoshopu
- Takže jsem konečně překonal hranici 300 nalezených keší. Bohužel jako výroční cache mi vyšla ničím zvláštní Brnenské parky No. 2. Asi si budu muset pro příště lépe naplánovat nějakou obtížnější a zajímavější cache pro další jubilea.
- Absolvoval jsem také pěknou cache Blair Witch - noční putování v lesech za Kohoutovicemi. Stačilo jít podél svítících očí a zanedlouho jsme drželi kešku v ruce.
- Objednal jsem si z Geocaching Shopu EU pár drobností a hlavně jeden Travelbug Dog Tag, takže zanedlouho vypustím svůj první trackovací předmět do světa.
sobota 1. března 2008
Krátké zhodnocení KDE 4.0.1

Začnu vzhledem. Můžete si říkat, že vše lze změnit, ale aby vás odradilo nové prostředí hned při prvním startu nevýrazným černým panelem a šedými okny na způsob MacOS, to už je silné kafe. Někomu se to může líbit, já to ovšem označuji za velký krok zpět. A to nemluvím o tom, že takový vzhled je i velmi nepřehledný. Oproti defaultnímu vzhledu KDE 3 je toto hrůza. Ubyla spousta vzhledového nastavení, takže přizpůsobit si vzhled ke svému může být obtížnější.
Dále k funkčnosti. Některé aplikace jsou stále nestabilní, občas se objeví nějaká chybová hláška, ale jinak by to ani nemohlo být. Stále je ještě co ladit.
Aplikace, které bývají součástí KDE také ještě nejsou kompletní, buď jsou ve stavu betaverze nebo ještě neexistují vůbec.
Jediné pozitivum vidím v lepší komplexnosti prostředí a nepatrně rychlejším náběhu a menších hardwarových požadavků.
Abych to shrnul, já prozatím zůstávám u větve KDE 3. Až vyjde takové KDE4, které bude obsahovat méně výše uvedených nedostatků, možná opět novou verzi vyzkouším a snad u ní již zůstanu.
Samozřejmě tento projekt nezatracuji - vývojáři jen chtěli přenést testování i k běžným uživatelům. Já ale preferuji již odladěný produkt.
V openSUSE máme výhodu, že si můžeme KDE4 naistalovat jedím kliknutím. Pokud máte openSUSE 10.3, můžete to zkusit - ale varoval jsem vás.

neděle 17. února 2008
Nové trekové boty - Asolo Voyager XCR

