
Jabber funguje na stejném principu IM jako ICQ, jenže je více otevřenější uživatelům, je modernější, stabilnější a klientů existuje celá řada pro nejrůznější platformy (Windows, Pocket PC, Java, MacOSX...). Já sám jsem vybral na desktop výborný Psi, a na PDA zatím betaverzi programu Bombus.
Jabber může komunikovat s ostatními IM sítěmi jako AOL, MSN ale i ICQ prostřednictvím transportů. Mě funguje úplně normálně komunikace s kamarády, co mají ICQ a přitom oni nic nepoznají. Pěkné jsou také další doplňkové služby jako TV program, posílání SMS, předpověď počasí a další. Jabber je sice zadarmo, pokud ale přispějete na jeho vývoj, budou vám zpřístupněny některé bonusové funkce.
I když můžete na Linuxu vpořádku provozovat ICQ, určitě Jabber alespoň vyzkoušejte. Jestli nemáte nikoho, s kým byste si to vyzkoušeli, můžete napsat mě (trainzak@jabber.cz). Později třeba začnete přesvědčovat vaše známé o Jabberu, stejně jako já za chvíli začnu. Spoustu dalších zajímavých věcí zjistíte na stránkách Jabbim CZ.
5 komentářů:
Ano, Jabber je dobrá volba. Ale je podle mne nesmyslné takto ho spojovat s konkétním OS. Jabberu na platformě nezáleží, je to protokol, tudíž používat se dá všude, kde existují aplikace, které mu rozumí. A ty jsou samozřejmě i pro Windows, kde je používání Jabberu také bezproblémové. Doporučuji článek Jabber - Šikovný digitální posel
Samozřejmě ho nespojuji přímo s Linuxem, ale uvedl jsem, že ho třeba používám i na Windows Mobile. Jen jsem myslel, že Linux a Jabber mají společné svou "otevřenost".
Ona otevřenost Jabberu je mnohem významější než otevřenost Linuxu.
Někdy popřemýšlej, co je důležitější, jestli otevřenost protokolů a formátů (jak lidi komunikují) a nebo otevřenost nástrojů (které lidi používají tak jak se zrovna jim líbí).
Asi na tom něco bude, tohle mě nenapadlo.
Nojo :) tak třeba si o tom na tvym blogu ještě přečtem.
Okomentovat